Hammaste raspeldamine

Hobuste hambad kasvavad (õigemini lükkuvad hambasombust väljapoole) pidevalt ja hammaste mälumispinnad kuluvad elu jooksul ebaühtlaseks. Ülemise hambarea välisserv ja alumise hambarea siseserv kuluvad teravaks ja hakkavad lõikuma keelde ning põskedesse kui neid ei tasandata. Eriti oluline on hammaste hooldus hobustel, kes peavad täpselt alluma vähimalegi suuliste käsklusele. Teravaks kulunud hammastega hobune muutub sõidus suust tuimaks või hakkab vastu peaga vehkides, üritades suuliste survest vabaneda. Samuti halveneb sööda mälumine ja sellega seoses söödakasutus- hobune kõhnub.
Raskematel juhtudel hõõruvad teravad hambaservad suu limaskestale haavad, need infitseeruvad ja hobuse suu hakkab haisema. On olnud juhuseid, kus ülemiste hammaste terav välisserv on uuristanud augu läbi põse.
Hambaid on soovitatav raspeldada kord aastas, võistlevatel hobustel kaks korda ja vale hambumuse korral veel sagedamini, sest siis tekivad teravatele servadele lisaks hammastele „konksud“, mis võivad vabalt kasvades väga häirivaks muutuda. Olukorras, kus mõni hammas on puudu, pääseb puuduoleva hamba vastas asuv hammas segamatult kasvama, kuna tema pind ei hõõrdu millegi vastu. Tulemuseks on väga pikk hammas, mis lõikub igemesse ja ei lase hobusel suud lõpuni sulgeda, loomulikult ka mitte korralikult süüa. Siis on tarvis juba kiiret sekkumist ja töö saab olema mahukas.

Raspeldamise protseduur viiakse läbi rahusti mõju all oleval hobusel. Suhu asetatakse suuavaja, et hobuse suu püsiks lahti. Lihtsamad juhud saab tehtud käsiraspliga, raskemad nõuavad elektrirasplit, millel erinevad otsikud ülemiste- alumiste hammaste tarvis ja eraldi otsik „konksude“ tasandamiseks.
Hundihambad on esimeste ülemiste eespurihammaste ees asuvad väikesed hambad, mis tavaliselt eemaldatakse, kuna neil puudub teadaolev otstarve ja nad pigem segavad hobust.
Hammaste raspeldamisega tuleb alustada üldjuhul 1,5 -2 aastasel hobusel, probleemsete hammaste korral muidugi kohe probleemi ilmnedes.